Účinný liek na žlčníkové kamene?

Zodpovedané
14. okt 2018

Dobrý deň,

chcela som Vás poprosiť o radu v tejto situácii.
Stále častejšie mám veľké bolesti žlčníka. Pred dvoma rokmi som bola na sone, ale nič mi nezistili. Všetko však nasvedčuje tomu, že sa od tej doby už niečo zmenilo.
Je mi stále horšie a horšie. Tento týždeň už mám tretí deň ukrutné bolesti. Bolesť sa už rozširuje zo žlčníka až do kŕčov v celom bruchu. Chystám sa znovu na gastro.

Chcela by som sa však opýtať na názov lieku, ktorý vraj dokáže rozpúšťať žlčníkové kamene a potom sa samé vyplavia. Dávnejšie ich užíval kamarát, ale už si nespomína ich názov.
Neviete mi prosím poradiť ich názov a aj to, či sú naozaj v tomto smere natoľko účinné? Chcela by som sa vyhnúť operácii, pokiaľ to bude možné.

Vopred ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

V prípade Vašich ťažkostí je najlepšie navštíviť Vášho lekára, ktorý Vás vyšetrí, môže Vás odoslať na sonografické vyšetrenie brucha a skontrolujú sa krvné testy.

Lieky, ktoré sa používajú pri problémoch so žlčníkom sú indikované až vtedy, keď je dokázané ochorenie súvisiace so žlčníkom. Z voľnopredajných preparátov je dostupný Febichol alebo Cholagol.

Febichol sú kapsule, ktoré sa používajú na liečbu tráviacich ťažkostí u dospelých, pri zápaloch žlčníka, pri kameňoch v žlčníku alebo po operáciách žlčníka.

Cholagol je rastlinného pôvodu, podáva sa vo forme kvapiek, podporuje tvorbu a vylučovanie žlče, je protizápalový.

Ursofalk je liek určený na lekársky predpis, ktorý sa okrem liečby biliárnej cirhózy používa aj na rozpúšťanie cholesterolových žlčníkových kameňov, kamene však nemôžu byť väčšie ako 15 mm a na RTG snímke musia byť neviditeľné, sú teda viditeľné na ultrazvukovom vyšetrení, ďalšou podmienkou je správna funkcia žlčníka.

Pred tým ako sa nasadí liečba Ursofalkom, by mal byť každý pacient vyšetrený u odborníka.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková