TSH a FT4 v tehotenstve. Je zvýšenie dávky Euthyroxu dostačujúce?

Zodpovedané
4. feb 2021

Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu. Začiatkom decembra (v 6. týždni) som bola na odber krvi - TSH 3,11 FT4 22,10. Užívala som Euthyrox 112,5 a dávka mi bola zvýšená na 137 ug (zvýšenie dávky na 137 som si vyžiadala od lekárky, chcela ju zvýšiť len na 125).

Odber krvi mi bol robený opätovne 07.01.2021 - TSH 5,94 a FT4 19,40. Doktorka mi naordinovala zvýšiť dávku Euthyroxu na 150.

Je toto zvýšenie dávky podľa Vás dostačujúce?

Mám za sebou 3 potraty v 1. trimestri (vždy bolo TSH veľmi vysoké okolo 10), nerozumiem prečo lekárka tak pomaly zdvíha dávku, keď som sa v odbornej literatúre dočítala, že TSH by malo byt v hodnotách 0,5-2,5 a ja ho mám momentálne takmer 6 a bojím sa, že dávka zo 137 na 150 nie je dostatočná, aby ho zrazila na požadované hodnoty.

Na další odber mám ísť o 2 týždne. Teraz som v 10. týždni.

Ako by sa podľa Vás mala dávka v tehotenstve upravovať?

Koľko by som podľa terajších hodnôt mala Euthyroxu užívať?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ako laik si nemôžete sama upravovať dávku týchto liekov, pretože ak budete brať zbytočne vysoké dávky týchto liekov, tak sa môžu u Vás objaviť srdcové arytmie, a preto sa tieto lieky navyšujú postupne.

Myslím si, že každý endokrinológ vie ako má postupovať pri liečbe tohto ochorenia a ja ako praktický lekár pre dospelých do tohto nemôžem zasahovať.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková