Sú tvrdenia ohľadom J&J očkovania v tehotenstve pravdivé?

Zodpovedané
30. nov 2021

Dobrý deň,

končím 2. trimester a keďže som Covid pred tehotenstvom prekonala a ešte stále mám dostatočnú hladinu protilátok, uvažovala som nad očkovaním aspoň jednodávkovou vakcínou od J&J. Keď som si však hľadala o tomto informácie, oficiálne usmernenie som nenašla a v skupine, ktorá sa prezentuje ako čisto odborná som dokonca narazila na tvrdenie, že by tehotná nemala byť určitý čas ani v kontakte s človekom, ktorý je touto vakcínou očkovaný, keďže obsahuje adenovírus.

Manžel je druhý týždeň po tejto vakcíne (bol a je bez NÚ), ale dosť ma to vyľakalo.

Sú tieto tvrdenia opodstatnené?

Je možnosť sa J&J očkovať v tehotenstve?

Ďakujem

Dobrý deň,

tehotným ženám sa odporúča, aby sa dali očkovať vakcínou od Pfizer.

Skúsenosti s použitím očkovacej látky Covid-19 Vaccine Janssen u gravidných žien sú obmedzené. Štúdie na zvieratách nenaznačujú priame alebo nepriame škodlivé účinky na graviditu, embryonálny vývin.

Podanie očkovacej látky Covid-19 Vaccine Janssen v tehotenstve sa má zvážiť len v prípade, ak potenciálne prínosy prevážia nad akýmikoľvek potenciálnymi rizikami pre matku a plod.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková