Sú moje výsledky moču v poriadku?

Zodpovedané
5. jan 2019

Dobrý deň,

bola som na preventívke a urobili mi aj močový sediment.
Doktorka povedala, že všetko je v poriadku. Chcem si byť však úplne istá. Je podľa týchto výsledkov naozaj všetko v poriadku?

Ďakujem

Dobrý deň,
výsledky močového sedimentu vo veľkej miere ovplyvňuje odber samotného moču. Mal by sa odobrať ranný moč, predtým by sa mal však každý pacient/ka osprchovať a dôležité je odobrať stredný prúd moču. Ak sa vzorka neodoberá takýmto spôsobom, tak vo výsledku sú niektoré parametre zvýšené, preto na celkové hodnotenie močového sedimentu nás zaujímajú aj subjektívne ťažkosti pacienta ako napr. časté močenie alebo pálenie a rezanie pri močení. Pokiaľ nemáte žiadne urologické ťažkosti, tento močový sediment by som nepovažovala za patologický.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková