Stačia mi voľnopredajné lieky, keď mám ostré dýchanie?

Zodpovedané
21. okt 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom toho, či mi stačia voľnopredajné lieky, alebo radšej si dať predpísať ATB. Prikladám aj foto zo správy od lekárky.

Pred dvomi týždňami som mala nádchu. Potom ma začalo rezať v hrdle, čo som na 2 dni vyriešila kalciovým sirupom. Bola som u lekárky kvôli inému problému. Spomenula som jej, že počas dňa občas kašlem a pobolieva ma občas hrudník. Mám však problém aj s chrbticou. Pozrela ma a povedala, že dýchanie mam ostré a dýcha to tam všetko. Hlieny zatekajú. Dala mi zatiaľ len na hlieny lieky s tým, že ak to neprejde (kašeľ, no za kašlem 4x denne aj to vlhký), tak potom dá ATB.

No mňa zarazilo to ostré dýchanie. Vraj pľúca sú ok.

Aký je Váš názor?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ostrejšie dýchanie môže byť prítomné pri zatekaní hlienov, ak by išlo o zápal pľúc, tak dýchanie by bolo určite horšie.

Ak pretrvávajú symptómy, že občas zakašlete a nemáte horúčky a príznaky ako celková slabosť, sťažené dýchanie, tak si myslím, že antibiotická liečba nie je potrebná.

Ešte by som odporučila vyšetriť CRP, podľa ktorého vieme určiť, do akej miery je potrebná antibiotická liečba.

Vhodné je užívať lieky, ktoré podporujú vykašliavanie (ACC long, Ambrobene, Solmucol).

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková