Spálilo ma slnko a napuchla mi jazva. Mohol mi vzniknúť zápal?

Zodpovedané
10. jún 2019

Dobrý deň,

včera ma spálilo slnko. Bolí ma celé telo a napuchla mi jazva po vybratí znamienka. Znamienko mi bolo vyberané pred niekoľkými rokmi. Pľuzgiere inde nemám, iba ma páli pleť.

Mohol mi vzniknúť zápal?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

nemyslím si, že ide o zápal na koži, skôr pôjde o spálenie kože a ak je aj zvýšená telesná teplota, tak môže byť prítomné aj prehriatie organizmu.

Pri jazvách štandardne platí, že by sa mali potierať opaľovacím krémom s faktorom 50, pretože jazva je slabšie tkanivo ako koža a jazvy sú náchylné na priame slnečné lúče.

Spálená koža by sa mala potierať pantenolom a premasťovať krémami po opaľovaní, dôležitá je dostatočná hydratácia.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková