Psoriasis pustulosa. Z čeho se tvoří a jaká by měla být léčba?

Zodpovedané
8. máj 2019

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, co znamená Psoriasis pustulosa a z čeho se vytváří? Žiji v Německu a jelikož moc nerozumím, tak doktor mi to aspoň napsal na papírek. Dal mi prášky a mast, ale když si mast nanesu na nohu tak mě to strašně bolí, až se mi chce brečet. Myslíte, že to tak má být?

Děkuji za odpověď 🙂

Dobrý deň,
psoriáza je chronické, zápalové ochorenie kože, ktoré vzniká na imunitnom podklade. Psoriáza má viacero typov, jedným z nich je pustulózna forma psoriázy, pre ktorú je charakteristický náhly vznik červených ložísk po celom tele, s veľkým počtom hnisavo žltých vyrážok. Výsev vzniká najčastejšie po infekciách v dýchacom systéme, po nasadení nových liekov alebo pri hormonálnych zmenách. Liečba je lokálna a systémová v podobe liekov. Celá liečba závisí od klinického nálezu. Ak máte po nanesení masti silné bolesti, tak Vaša pokožka zjavne netoleruje danú masť, mali by Ste preto navštíviť Vášho lekára, ktorý vám pravdepodobne upraví lokálnu liečbu.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková