Prípravok na praskanie v bedrovom kĺbe?

Zodpovedané
13. okt 2018

Dobrý deň,

Chcel by som sa informovať o možnostiach pre moju priateľku. Pri chôdzi jej počuť akoby praskanie bedrového kĺbu. Je potrebné zaradiť nejaké vitamíny?

Ďakujem pekne za odpoveď

Dobrý deň,
praskanie v kĺboch má mnoho príčin, veľmi často ide o stav, kedy má pacient vrodene zmenenú tvorbu kolagénnového väziva, kĺby sú preto voľnejšie (hypermobilita) a pri pohybe môže dôjsť k preskočeniu v nich, často ide o preskočenie šliach v okolí kĺbov. Pri hypermobilite sa odporúča pravidelné cvičenie. Pri ťažkostiach s bedrovými kĺbmi sa odporúča bicyklovanie a plávanie. K iným príčinam praskania v kĺboch patrí poškodenie kĺbov, zranenie, zápalové procesy v kĺboch, sedavé zamestnanie alebo dedičnosť. Na trhu sú dostupné chondroprotektíva, sú to prípravky, ktoré sú určené pre pacientov, ktorí majú problémy s kĺbmi, odporúčajú sa aj ľuďom, ktorí aktívne športujú. K týmto výživovým doplnkom patrí glukózamínsulfát, chondroitínsulfát, kyselina hyalurónová, kolagén. Správne cvičenie je najlepší spôsob, ktorým môžeme predchádzať chronickým ochoreniam kĺbov. doplnky výživy patria k podpornej liečbe, pri ich výbere je dobré sa poradiť s odborníkom, ortopédom, ktorý Vás vyšetrí a objasní presnú príčinu ťažkostí.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková