Pred 5 týždňami manžela uhryzol kliešť a miesto je červené. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
29. jún 2020

Dobrý deň,

môjho manžela uhryzol 18.5.2020 na ramene kliešť. Nebol prisatý dlho, našli sme hneď po prechádzke. Vybrali sme ho, miesto sme dezinfikovali. Prešlo 5 týždňov a miesto uhryznutia je stále začervenané a vystúpené.

Lekár, ktorý ho kontroloval zhodnotil, že sa nejedná o lýmsku boreliózu. Manžel nemá typické kruhovité začervenanie a nemá absolútne žiadne iné príznaky. Manžel sa cíti zdravý. Lekár mu antibiotiká nenasadil.

Nemal mu preventívne antibiotiká nasadiť?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ sa neobjavilo do 72 hodín od uhryznutia kliešťom typické začervenanie, tzv. erythema migrans (na internete si môžete vyhľadať obrázky), tak nie je potrebná antibiotická liečba.

Ak by sa objavili akékoľvek ťažkosti, ktoré sú pri borelióze, tak po ôsmich týždňoch od uštipnutia sa odoberá krv na zistenie prítomnosti protilátok proti boréliám.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková