Prečo mám stále zvýšené CRP?

Zodpovedané
10. aug 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom CRP.

Vždy, keď mi zoberú krv, tak mám CRP 35 a aj sedimentáciu. Bola som na rôznych vyšetreniach a nikto nič nezistil.

Ako sa zbavím zápalu?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pri zvýšenom CRP je dôležité zistiť príčinu, až potom je indikovaná liečba.

Pri zvýšených hodnotách sa na prvom mieste vylučuje baktériová infekcia. Ďalej sa pátra po nádorových alebo autoimunitných ochoreniach.

Zvýšenie CRP môžeme ďalej pozorovať u fajčiarov, obéznych ľudí, u tehotných žien, pri hormonálnych poruchách. Liečba zvýšeného CRP je teda indikovaná až po nájdení príčiny.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková