Prečo mám stále vysoké ASLO?

Zodpovedané
13. aug 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Keď som mala 20 rokov, tak mi zobrali krčné mandle pre dlhodobo vysoké ASLO (1200). Po následnej kontrole kleslo na cca 600.

Teraz mám 39 rokov a minulý rok mi obvodná lekárka pri preventívke pre bolesť malých kĺbov zobrala ASLO. Vyšlo 1600. Preliečila ma Penclenom 3 mesiace a ASLO neklesalo.

Na reumatológii nezistili nič. Na ORL mi zistili zväčšenú nosnú mandľu a malé rezidua po krčnýh mandliach. V januári som absolvovala odstránenie nosnej mandle. Aj tam boli rezidui v hrdle.

Tento mesiac na kontrole ASLO opäť 1200. Zuby mám opravované, na snímku neboli vidieť fokusy. Výtery z nosa a hrdla su negatívne a aj moč. Lekárka nevie čo ďalej vyskúšať. Navrhla ďalšie ORL vyšetrnie.

Je niečo, čo mi môžte vy odporučiť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

v odbornej liěteratúre sa odporúča realizovať odber ASLO jedine vtedy, ak je podozrenie na reumatické horúčku.

ASLO produkujú všetky pyogénne streptokoky, jeho hodnota sa upraví do 6-12 mesiacov. V literatúre sa uvádza, že ak je opakovane zvýšená hladina týchto protilátok, tak moze ísť o opakovanú streptokokovú infekciu.

Ak bolo u Vás ASLO teraz zvýšené môže to byť ešte dôsledok streptokokovej infekcie, ktorá bola prítomná pred vybratím nosnej mandle.

Myslím si, že máte absolvované všetky vyšetrenia, ktoré sa realizujú pri vysokej hodnote ASLO.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková