Prečo mám pretrvávajúce bolesti brucha na ľavej strane medzi rebrom až pupkom?

Zodpovedané
30. jún 2022

Dobrý deň,

viac ako rok mám bolesti brucha na ľavej strane medzi rebrom až pupkom. Je to skôr tupá bolesť. Objavuje sa kedykoľvek cez deň aj v noci, ako keby nezávisle od jedla.

Okrem toho ma trápi časté grganie, plynatosť, prelievanie a škvŕkanie v bruchu. Na gastroenterológii boli všetky vyšetrenia negatívne (USG brucha (11/21), gastrofibroskopia + helocobacter (08/21), kolonoskopia (12/21), CT brucha (02/21)), okrem SIBO, na ktoré som brala Normix, ale bez zlepšenia.

Z testu črevného mikrobiómu mi vyšlo výrazne zhoršené trávenie tukov, fruktózy a laktózy. Posledné 3-4 týždne sa k tomu pridala bolesť celého brucha v oblasti žalúdka až po pupok, najčastejšie po jedle. Niekedy hneď, niekedy o 1-2 hodiny, niekedy v noci, nalačno ráno po prebudení alebo len po vypití čistej vody. Táto bolesť trvá väčšinou 1-2 hodiny, potom to prejde. Robili mi krvné testy, tie sú v poriadku. Všeobecná lekárka si myslí, že mi bolo vyšetrené všetko a že by ma poslala na psychiatriu.

Aký je Váš názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak sú všetky vyšetrenia v poriadku, tak môže ísť o funkčnú poruchu tráviaceho traktu. V tomto prípade niekedy zaberú anxiolytiká, teda lieky, ktoré sa bežne ordinujú na psychiatrii.

Pri funkčných poruchách tráviaceho traktu sa zvyčajne nenájde objektívna príčina.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková