Prečo mám dlhodobo zvýšené CRP a FW?

Zodpovedané
29. jún 2021

Dobrý deň,

mám 44 rokov a dlhodobo mám zvýšené hodnoty CRP 10-12, FW 44/65. Často mám opakujúce bolesti hrdla. Krčný lekár nezistil nič. Výtery z hrdla a nosa mám v poriadku. Na konečníku mám chronickú fisúru, ale chirurg povedal, že z fisúry nemôžem mať tieto hodnoty zvýšené.

Na gynekológii kultivácia v poriadku, chlamýdie nemám. Iba mám nízku hladinu ženských hormónov. Lekárka vravela, že idem do menopauzy, tak preto sú nízke.

Aké vyšetrenie by som mala požiadať obvodného lekára?

Môžem sa dať očkovať proti Covid-19?

Ak áno, ktorú vakcínu by ste mi odporučili?

Aký je Váš názor na SputnikV?

Ďakujem

Dobrý deň,

očkovanie proti Covid-19 je u Vás indikované, môžete sa teda prihlásiť na očkovanie. Výber vakcíny je na Vás, nemám vakcínu, ktorú preferujem viac. Vakcína Sputnik nie je vo všetkých štátoch akceptovaná, preto toto očkovanie nemusí byť uznané v zahraničí.

Pri zvýšených hodnotách CRP a FW je potrebné sa zamerať na anamnézu a podľa toho doplniť ďalšie vyšetrenia. Teda ak sú prítomné bolesti kĺbov tak reumatologické vyšetrenie, vhodné je doplniť echo srdca. Obézni ľudia majú často zvýšené CRP a pritom nejde o ochorenie, ale toto zvýšenie je na vrub obezity.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková