Prečo mám bolesti v pravej časti brucha?

Zodpovedané
5. jan 2019

Dobrý deň,

začala som pociťovať bolesti v oblasti pravej časti brucha. Chcela som začať cvičiť, ale stačí 20 cvikov na brucho a už ma to bolí. Niekedy je to dosť silná bolesť. Párkrát som sa nemohla ani posadiť. Mám diastázu. V roku 2012 mi operovali slabinový pruh. V roku 2014 a 2017 som mala cisárske rezy.

Môže to súvisieť aj s tým, že pravá časť bola viackrát operovaná?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,
Pri bolestiach brucha treba odlíšiť o aký typ bolesti ide, tu je veľmi dôležitá anamnéza od pacienta. Podľa popisu v otázke je bolesť vo Vašom prípade provokovaná pohybom. Pri operáciách v brušnej dutine vznikajú často zrasty. Ide o abnormálne väzivové spojenia medzi orgánmi, orgány majú teda obmedzenú pohyblivosť. Diagnostika prítomnosti zrastov je veľmi obtiažna, pretože bežnými zobrazovacími metódami sa nedajú dokázať. Jediným spôsobom na diagnostiku je laparoskopia, počas ktorej sa môžu zrasty operačne rozrušiť. Pacienti so zrastami často pociťujú bolesti pri napínaní orgánov, trpia tzv. chronickou bolesťou, majú často zápchy. U žien vznikajú najčastejšie po gynekologických zákrokoch a po cisárskych rezoch. Ak budú Vaše ťažkosti pretrvávať, mali by ste navštíviť odborníka.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková