Prečo idem na sono brucha, keď mám kolísavú hodnotu draslíka?

Zodpovedané
6. jún 2022

Dobrý deň,

začiatkom mája som bola u všeobecnej doktorky na kontrolu po prekonaní Covidu-19. Všetko som mala ok, iba hodnotu draslíka 3,4 - mierne znížený. Predpísala mi liek Cardilan, ktorý som mala užívať 2x denne týždeň. Po týždni som prišla opäť na krv a hodnota draslíka bola 3,7. Znížila mi dávku Cardilanu na 1 tabletku denne v období dvoch týždňov. Opäť som prišla na kontrolu a hodnota bola 3,6. Povedala, aby som pre istotu opäť brala liek 2x denne počas troch týždňoch a vypísala mi žiadanku na sono brucha a nadobličiek.

Trochu som sa zľakla. Na sono ma posiela vraj pre istotu.

Čo sa sleduje na sone?

A prečo práve sono brucha?

Ďakujem

Dobrý deň,

metabolizmus draslíka súvisí aj s funkciou obličiek a nadobličiek, preto pri jeho poruchách je potrebné skontrolovať tieto orgány.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková