Potrebujem kvôli krvácaniu z konečníka a bolestiam brucha absolvovať kolonoskopiu?

Zodpovedané
2. nov 2022

Dobrý deň,

už dlhšie ma trápi bolesť brucha. Lekárka mi vzala krv a poslala na ultrazvuk. Všetko bolo v poriadku, predpísala mi liek Meteospasmyl. Je mi po ňom trochu lepšie, ale začalo ma trápiť svrbenie v okolí konečníka a už sa mi aj stalo, že som krvácala. Lekárka mi predpísala Detralex a krém Doloproct. Pokiaľ si ho aplikujem, tak je všetko v poriadku. Akonáhle jeden deň vynechám, opäť pociťujem silné svrbenie.

Čo by ste mi odporučili na bolesť brucha a na svrbenie konečníka?

Je potrebné kolonoskopické vyšetrenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ je problém iba v konečníku, tak skúste najprv absolvovať proktologické vyšetrenie, pri ktorom sa vyšetrí konečník. Ak sa potvrdia vnútorné hemoroidy, tak lekár Vám odporučí liečbu. Eventuálne Vám povie o možnostiach odstránenia.

Ak je svrbenie v oblasti konečníka iba zvonku, tak najskôr pôjde o nejaký zápal na koži - dermatitídu. Váš lekár alebo dermatológ Vám môže predpísať na to lokálnu liečbu.

Ak nebola vyšetrená stolica na parazity, tak toto vyšetrenie by sa malo realizovať aspoň 2x. Pri negatívnych výsledkoch a pretrvávajúcich bolestiach brucha následne gastroenterológ zváži kolonoskopiu.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková