Potrebujem antibiotiká, keď ma bolí hrdlo a čo značia zvýšené biele krvinky?

Zodpovedané
7. júl 2019

Dobrý deň,

pred mesiacom som dostala zápal spojiviek a mala silné bolesti hrdla a horúčky 37 - 39,2, ktoré trvali 24 hodín. Bez akýchkoľvek testov som brala týždeň antibiotiká Doxycyklín.

O dva týždne neskôr som zase dostala horúčky a veľmi ma bolelo hrdlo. Výter z hrdla bol negatívny, v krvi boli zvýšené neutrofily. Brala som Penicilín 4 dni, potom som musela liečbu ukončiť, lebo som dostala hnačky a cítila som silné žalúdočné nevoľnosti a slabosť. Teraz ma zase škriabe hrdlo a som zúfalá.

Potrebujem antibiotiká, keď ma bolí hrdlo a čo značia zvýšené biele krvinky?

Ďakujem

Dobrý deň,

zvýšené neutrofily svedčia o prebiehajúcej baktériovej infekcii.

Vaše ťažkosti pravdepodobne pretrvávajú, pretože liečba Penicilínom nebola dostatočne dlhá.

Pri žalúdočných potiažach je vhodné užívať probiotiká. Bolesť hrdla sa zmierni pri kloktani 3% peroxidu vodíka, ktorý sa riedi s vodou v pomere 1:1 alebo si môžete robiť výplachy dutiny ústnej s Glimbaxom.

Ak bude u Vás pretrvávať bolesť hrdla aj napriek uvedenej symptomatickej liečbe, tak by ste mali navštíviť Vášho lekára.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková