Postup pri liečbe boreliózy

Zodpovedané
4. okt 2018

Dobrý deň.
Mojej 11 ročnej dcérke bola diagnostikovaná borelióza , mala hodnotu IgM 41. Vybrala 10 dní Sumamed. Hneď po dobratí jej boli robené kontrolné testy a výsledky boli iba mierne nižsie IgM 30.
Lekárka jej dala znova 1 balenie Sumamedu na 5 dní. Týždeň po dobratí jej znova chce robiť kontrolné testy. Chcem sa Vás opýtat, je vhodné takto často brať dieťaťu krv? Zároveň ma zaujíma,či je vhodné tak skoro čakať úplné zníženie IgM pri borelióze?
Vopred ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,
Antibiotická liečba pri klasickej borelióze by nemala byť kratšia ako 2 týždne, niektorí odborníci uprednostňujú trojtýždňovú liečbu antibiotikami. Azitromycín (Sumamed) patrí k liekom prvej voľby. U ťažších klinických formách boreliózy napr. pri postihnutí centrálneho nervového systému alebo srdca liečba trvá 28 dní. Po liečbe sa berú kontrolné odbery štandardne najskôr po 3-6 týždňoch. Protilátky IgM môžu byť zvýšené až niekoľko mesiacov, dôležitým ukazovateľom pri borelióze sú symptómy pacienta.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková