Podstúpiť pri bolestiach brucha CT, alebo MR?

Zodpovedané
13. nov 2018

Dobrý deň,

chcel som sa poradiť ohľadom mojej situácie.
Mávam bolesti brucha a to už dlhšiu dobu. Podstúpil som vyšetrenia ako RTG, sono brucha, kolonoskopiu a aj gastrofibroskopiu. Všetky výsledky sú však negatívne, hoci bolesť brucha stále pretrváva. V minulosti som bol liečený na helicobactera a pred 2 mesiacmi výsledky ukázali vysoký kaplrotektin. Teraz mám ísť na kontrolný odber.

Bolesti, ktoré pociťujem idú až do chrbta, najviac ich pociťujem v oblasti žalúdku smerom doprava, alebo od pupka smerom doprava.
Chcel by som podstúpiť CT alebo MR vyšetrenia. Moja doktorka však nevidí dôvod na vypísanie žiadanky.

Našiel som súkromnú kliniku, kde robia obe tieto vyšetrenia pre samoplatcov.
Chcel som sa spýtať na Váš názor, ktoré vyšetrenie by som mal absolvovať? Je vhodnejšie podstúpiť CT alebo MR?

Ďakujem veľmi pekne

Dobrý deň,

Pri CT vyšetrení sa orgány zobrazia v tenkých vrstvách. Pomocou CT sa diagnostikujú rôzne ochorenia, určuje sa rozsah onkologickej liečby. Pri CT vyšetrení sa kvôli lepšiemu zobrazeniu podáva do žily kontrastná látka.

Magnetická rezonancia je zobrazovacia metóda, pomocou ktorej sa dá zobraziť takmer každý orgán v tele človeka. Najčastejšie sa používa MR na zobrazenie mozgu, brucha, panvy, chrbtice, krvných ciev, na diagnostikovanie poškodenia kĺbov. Pri vyšetrení tráviacej sústavy pomocou MR alebo CT existuje viacero variácii, napr. dá sa urobiť klasické CT vyšetrenie pomocu podania kontrastnej látky, alebo sa robí CT kolonoskopia.

Pri MR sa nevyšetruje štandardne celé brucho, ale iba tá časť, kde sa predpokladá, že môže byť nejaká patológia. Tieto vyšetrenia zvyčajne indikuje gastroenterológ, ktorý na základe doteraz zrealizovaných vyšetrení určí, či je nutné takéto zobrazovacie vyšetrenie.

Obidve vyšetrenia CT aj MR majú mnoho modalít napr. CT irigografia, CT kolonoskopia,

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková