Obmedzenia v strave po operácii žlčníka

Zodpovedané
4. nov 2018

Dobrý deň,

momentálne som 4 roky po operácii žlčníka. Moje obmedzenia mi však zostanú na celý život. Nemôžem vývar, mak, kávu či kapustu.
K tomu sa mi ešte pridružila intolerancia na laktózu. Môj zoznam obmedzení je dlhší ako zoznam povolených veci.

Chcela som sa spýtať na Váš názor. Myslíte, že je to nemenný stav? Bude z týchto obmedzení postupne ubúdať? Alebo sa mám zmieriť s tým, že je to už na celý život?

Ďakujem pekne za odpoveď

Dobrý deň
Medzi pooperačnú komplikáciu po operácii žlčníka patrí tzv. postcholecystektomický syndróm. Tento syndróm predstavuje súhrn ťažkostí, ktoré mali pacienti pred operáciou žlčníka alebo po nej, napr. žlčníkové koliky, nadúvanie, pobolievanie brucha, zápchy alebo hnačky.
K hlavným príčinám postcholecystektomického syndrómu patrí porušená funkcia tzv. Oddiho zvierača, ktorý uzatvára vyústenie žlčového a pankreatického vývodu do tenkého čreva, k ďalším príčinám patria pooperačné zrasty, zúženia žlčových ciest, pooperačné fistuly alebo zápalové procesy.

Pri podozrení na tento syndróm sa zvyčajne robieva biochemická analýza krvi, sonografické vyšetrenie brucha, ERCP a ďalšie iné zobrazovacie vyšetrenie, ktoré indikuje špecialista (zvyčajne gastroenterológ).
Podľa zistenia príčiny ťažkostí sa v niektorých prípadoch indikuje reoperácia, nie vždy sa však nájde príčina pôvodu ťažkostí, vtedy hovoríme o funkčnej poruche, kedy je liečba symptomatická (lieky na podporu trávenia, lieky proti zvýšenej plynatosti, lieky na uvoľnenie kŕčov...), dodržiavanie diétnych zásad – diéta s obmedzením tukov, jesť malé porcie 5-6xdenne, obmedziť vyprážané, kyslé, korenené jedlá, alkohol a kávu.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková