Niekoľko mesiacov zvraciam. Ako mám postupovať v liečbe?

Zodpovedané
7. apr 2022

Dobrý deň,

už pár mesiacov zvraciam, často ma napína. Bola som na rôzne vyšetrenia. U urológa bolo všetko v poriadku, u gynekológa tiež všetko ok.

Na USG mi zistili: Pečeň mierne zväčšená, oblých okrajov, kontúry sú ostré, parenchým má difúzne vyššie echogenitu.
Záver: Hepatophia dif.dg pri steatóze.

Čo to znamená?

Je to niečo vážne?

Boli mi predpísané lieky Pantoprazol a Nolpaza, ktoré som brala asi týždeň. Nepomáhali mi a točila sa mi po nich hlava. Gastroskopické vyšetrenie som nezvládla, keďže trpím panickou poruchou.

Ako mám postupovať s liečbou?

Ďakujem

Dobrý deň,

steatóza pečene je stukovatenie pečene, teda tuk sa ukladá do pečene. Vyskytuje sa pomerne často u pacientov. Stukovatená pečeň nemá súvis s vracaním.

Najvhodnejšie by bolo doplniť gastrofibroskopiu. Sú pracoviská, kde sa toto vyšetrenie robí v krátkej celkovej anestéze, preto skúste sa informovať vo Vašom okoli. Teraz sa nedá určiť diagnóza. Je potrebné doplniť aspoň spomínanú gastrofibroskopiu.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková