Neutíchajúce tráviace ťažkosti - aké vyšetrenia mám ešte absolvovať?

Zodpovedané
22. sep 2022

Dobrý deň,

mám 24 rokov a ťažkosti, ktoré trvajú už 4 roky. Prvý rok som trpela hnačkami, zvracaním, neustále mi bolo zle od žalúdka. Niekoľkokrát sa mi dokonca stalo, že mi samovoľne ušla stolica. Momentálne sú moje problémy veľmi intenzívne a zhoršuje sa to. Bolesti silnejú a hnačky sú čoraz častejšie.

Pridali sa ku tomu silné kŕče v bruchu, niekedy idú na mňa až mdloby. Preháňa ma takmer každý deň a celý deň, už skoro po každom jedle. Nedávno som sa celý deň nevedela postaviť na nohy, mala som silnú ostrú bolesť v bruchu a bolo tak nafúknuté a tvrdé, že som mala pocit, že už to nezvládne a praskne. Občas mám na toaletnom papieri aj trochu krvi.

Bola som u dvoch gastroenterológov. Jeden mi robil gastrofibroskopiu, kde mi zistili slabý zápal žalúdka, ktorý netreba nijako liečiť. Všetko ostatné vrátane enzýmov bolo v poriadku.

Druhý lekár mi spravil kolonoskopiu, kde mi vybral zápalový polyp a taktiež bolo všetko v poriadku. Absolvovala som aj krvné testy na potravinové intolerancie u imunologičky, ktoré tiež nič závažné nepreukázali. Skúšala som na nejaký čas obmedziť lepok aj laktózu, nič však nepomáha.

Aké vyšetrenia mám ešte absolvovať a ako mám ďalej postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak bola kolonoskopia realizovaná pred 4 rokmi, tak je potrebné zvážiť opäť zopakovanie tohto vyšetrenia. Ak nebol robený test na SIBO, tak je vhodné ho doplniť. Ak by sa potvrdila táto diagnóza, tak je indikovaná antibiotická liečba FODMAP diéta.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková