Nesignalizuje postupné zvyšovanie hodnoty S-ALT konkrétny zdravotný problém?

Zodpovedané
15. feb 2023

Dobrý deň,

mám viacero problémov. Začalo to hlavne celkovou slabosťou a nespavosťou, točením hlavy a pocitom nerovnováhy. Raz som dokonca aj vracal. Pridala sa aj bolesť krčnej chrbtice a zátylku hlavy. Som nefajčiar a pijem len občas na návšteve. Pracujem vonku na záhradách. Prvotnou diagnózou podľa všeobecnej lekárky bolo prechladnutie krčnej chrbtice, predpísala mi Tebokan na prekrvenie. Z neho mi však bolo ešte viac zle. Keď to nepomáhalo, poslala ma na ORL, kde mi povedali, že všetko je OK. Neurologička zase konštatovala, že podľa nej sú hlava a krk v poriadku, ale pre istotu ma poslala na MR mozgu. Odporučila mi absolvovať aj kardiológiu a vyšetrenie na štítnu žľazu, ale moja lekárka mi spravila len EKG, ktoré bolo v poriadku a nič viac. Doma som si všimol vo výsledkoch z krvi, že hodnotu S-ALT mám zvýšenú, 1,09 a jedno +. Zaujímavé je, že som si pozrel staršie krvné testy z roku 2020 a zo začiatku 2022, kde v roku 2020 som mal S-ALT 0,84 vlani 0,98 a teraz spomínaných 1,09.

Nesignalizuje postupné zvyšovanie hodnoty S-ALT nejaký konkrétny zdravotný problém?

Aké vyšetrenia by som mal ešte absolvovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

hodnota ALT je mierne zvýšená, ak sú zvýšené aj ostatné pečeňové parametre, tak je vhodné doplniť sonografické vyšetrenie pečene, následne kompletné odbery, ktoré môžu mať súvis s ochoreniami pečene.

Točenie hlavy - vertigo, môže byť aj idiopatické, teda nemusí byť zrejmá príčina.
Ak neurológ indikuje kardiologické vyšetrenie, tak aj on Vám môže dať odporúčanie na kardiológiu, nie je to povinnosť Vášho praktického lekára.

Ak trpíte nespavosťou a slabosťou, je potrebné ešte zvážiť psychologické vyšetrenie.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková