Môžem v tehotenstve užívať antibiotiká na angínu?

Zodpovedané
20. júl 2022

Dobrý deň,

som v 11. týždni tehotenstva a v sobotu som mala teplotu 38,5 °C. Začalo ma bolieť v krku, pridala sa nádcha a zimnica. Teplotu som mala len v sobotu, v pondelok už len nádchu. Začala som vykašliavať, ale bolesť hrdla bola omnoho intenzívnejšia, navyše sa mi vytvoril na mandliach biely povlak. Myslím, že by to mohla byť angína.

Pokiaľ zvýšená teplota trvala len jeden deň a stav sa mi nezhoršuje, bude nutné, aby som začala užívať antibiotiká?

Chcem sa im totiž vyvarovať, keďže som v rannom štádiu tehotenstva. Akurát neviem, či mi viac môžu uškodiť antibiotiká alebo samotná choroba.

Ďakujem

Dobrý deň,

neliečená angína vás ohrozuje viac ako antibiotická liečba.

Pri angíne je nutné brať antibiotiká, pretože neliečená angína môže spôsobiť zápal srdcového svalu alebo zápal obličky.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková