Môžem sa dať zaočkovať proti Covid-19, keď mám mutácie?

Zodpovedané
6. júl 2021

Dobrý deň,

som sledovaná na hematológii kvôli dedičnej trombóze. Počas tehotenstva som užívala Clexan. Momentálne žiadne lieky neužívam.

V lekárskej správe mám screening trombofilných stavov takýto:
Heterozygotná mutácia PAl-1 4G/5G - aktuálne fenotypovo negat. - normoPAl-1
Heterozygotná mutácia MTHFR AC - aktuálne fenotypovo negat. - normohomocysteinemia
Homozygotná mutácia F XII C46T - fenotypovo negat. klinicky sa manifestuje len Homozygotná forma, ide o recesívny typ dedičnosti. Klinické prejavy môžu byť krvácanie, ale paradoxne aj trombotické.

Môžem sa dať zaočkovať proti Covid-19:

Hrozí mi vznik trombózy?

Plánujeme tehotenstvo a bojím sa, aby to nemalo následky.

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, môžete sa dať zaočkovať proti Covid-19.

Nemalo by to nechať žiadne následky.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková