Môžem na magnetickej rezonancii odmietnuť kontrastnú látku?

Zodpovedané
31. jan 2023

Dobrý deň,

mám absolvovať MR vyšetrenie.

Prečo si mám pred vyšetrením dať odber krvi na obličky?

Pokiaľ si nedám urobiť odber, tak mi nepodajú kontrastnú látku?

Môžem odmietnuť kontrastnú látku?

Ďakujem

Dobrý deň,

kontrastná látka môže poškodiť obličky najmä tým pacientom, ktorí majú akékoľvek ochorenie obličiek**. Preto sa vždy kontroluje pred MR alebo CT kreatinín. Je to bežný postup.

Ak odmietnete podanie kontrastnej látky, tak Vám urobia vyšetrenie. Nemusí sa zobraziť to, čo by zobrazilo s použitím kontrastnej látky. Výsledok teda nemusí byť presný.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková