Môžem mať zápchu z probiotík?

Zodpovedané
30. okt 2021

Dobrý deň,

niekoľkokrát som sa snažila začať brať pravidelne probiotiká, ale vždy sa mi po týždni užívania objavila zápcha, resp. tvrdá bolestivá bobkovitá stolica. Párkrát sa mi objavila aj krv na wc papieri, ktorú som pripisovala tvrdej a nadrozmernej stolici.

Som chudá a väčšinu času cítim na ľavej strane asi črevo. Viem ho nahmatať. Po stolici ho cítim vždy oveľa menej.

Je to v poriadku?

Bola som na chirurgii a na USG brucha. Tam mi povedali, že črevá vyzerajú byť v poriadku. Mám 24 rokov, 178 cm a 62 kg. Iné problémy s trávením nemám.

O aký problém môže ísť a čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

probiotiká by nemali spôsobiť zápchu.

Môžete si zakúpiť vlákninu, napr. Psyllium alebo nápoje z Aloe vera. Dôležité je dodržovať dostatočný pitný režim.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková