Môžem mať rakovinu pankreasu?

Zodpovedané
27. feb 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému . V auguste som Covid-19 a dosť zložitú liečbu v nemocnici v zahraničí. Pchali do mňa rôzne lieky, ktoré tu ani nedostať.

Odvtedy mi začali nepríjemné stavy. Ako keby opuchnuté brucho som cítila, problémy s trávením. Hocikedy mi bolo ťažko od žalúdka, ale dalo sa to ešte nejako zniesť s diétnejším stravovaním. Nebolo to nič špecifické.

Avšak od začiatku decembra mám veľké problémy. Po všetkom, čo zjem mi je veľmi zle. Mám veľké bolesti naľavo hore väčšinou, prípadne ako je pupok tak naľavo od neho a vyššie, prípadne v žalúdku, aj okolo pupka.

Začalo to ako pokazený žalúdok. Bola som na chirurgii, kde ma prehmatali a nič, krv - mierne zvýšené amylázy, inak CRP v norme, poslali na sono pankreasu, žlčníka, žlčových ciest, sleziny - všetko OK.

Moje bolesti sú veľmi veľké, schudla som už za tie dva mesiace 12 kíl, mávam bolesti po zjedení hocičoho, aj diétneho, mám pichanie naľavo, napravo, niekedy v strede ako je žalúdok, no najviac naľavo "akoby pankreas", ale nikto mi to zatiaľ nepotvrdil, kedže ma na žiadne CT neposlali. Na gastroenteorológii mi povedali, že mi nič nie je, že je normálne že mám tráviace problémy. Nech si kúpim probiotiká a Pancreolan. Tak som učinila, trošku sa mi zdalo lepšie, plus pijem stále repíkový čaj už mesiac.

Zobrali mi tam stolicu na helicobactera bola pozitívna. Inak sa vôbec nijako neliečim. Bolesti tlmím Algifen (čo mi tiež dali na bolesti). Na gastroskopiu som objednaná až v marci. Mám veľké bolesti, bolesti hlavy, chrbáta, pichľavé rezavé, pichlavé rezavé bolesti ľavej strany, brucha, raz dole, raz hore, niekedy aj žalúdka, okamžite po hocijakom najedení aj banánu jablka, mám veľké bolesti.

Točí sa mi hlava z nejedenia, a neviem na čom som. veľmi sa trápim,či to nie je rakovina alebo niečo podobné. Mám iba 27 rokov. A nikto nič s mnou nerobí. Keď si vypijem liter mätového čaju alebo repíka ešte OK, ako tak, alebo si dám 3 Pancreolany, ale inak nemôžem nič ani zjesť, ani nič.

Nehnačkujem, nezvraciam, nemám žiadne iné prejavy. Lekári to neriešia, vraj nech vydržím.

Mám sa obávať najhoršieho?

Ďakujem

Dobrý deň,

Vaše ťažkosti sú typické pri infekcii, ktorú spôsobuje Helicobakter. Teda ak Vám vyšiel pozitívny, tak predpokladám, že ste užívali eradikačnú liečbu, teda antibiotiká proti tejto infekcii.

V niektorých prípadoch sa táto infekcia hneď nevylieči, preto je potrebné nasadiť tzv. druhú líniu antibiotík.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková