Môžem mať rakovinu hrubého čreva?

Zodpovedané
8. okt 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať a poradiť ohľadom mojich tráviacich ťažkostí. Mávam nepravidelnú stolicu a časté zápchy. Keď aj mám stolicu, tak mám pocit nedokonalého vyprázdnenia. Niekedy sa objavia bolesti brucha. Poslednú dobu mám aj nepríjemné pocity v oblasti konečníka. Sú skôr nepríjemné a pálivé. Pripisovala som to hemoroidom. Tento rok mi bol 2x robený kompletný krvný obraz, 2x test na skryté krvácanie v stolici (výsledok negatívny) a 2x odoslaná stolica do laboratória. Nič sa doteraz nezistilo.

Na čo sa zamerať pri ďalšej diagnostike?

Čo by to mohlo zapríčiniť?

Ak test na skryté krvácanie bol negatívny a ani zo stolice sa nič nezistilo, môžem mať rakovinu hrubého čreva?

Ďakujem

Dobrý deň,

okultné krvácanie sa vyšetruje, pretože je veľmi vysoká šanca, že sa takto zachytí rakovina hrubého čreva.

Nepríjemné pocity v oblasti konečníka môžu spôsobiť hemoroidy alebo polypy v konečníku. Preto by som najskôr doporučila absolvovať proktologické vyšetrenie, pri ktorom Vám vyšetria konečník a následne doporučia ďalšie vyšetrenia. Pravdepodobne kolonoskopiu, ktorá sa dnes už bežne robí v celkovej anestéze pre pacientov, ktorí majú strach.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková