Môžem mať listeriózu?

Zodpovedané
20. dec 2021

Dobrý deň,

minulý týždeň v stredu som zjedla šunkovú žemľu s listovým šalátom z reštaurácie a v piatok mi bolo na vracanie. Bolelo ma brucho. To trvalo iba jeden deň, ale nevracala som.

V noci prišla horúčka, zimnica a postupne bolesť hrdla, zväčšené uzliny a nádcha. Som v 31. týždni a na pohotovosti mi dali Penicilín 750 na 10 dní. Keď som spomenula, že mi bolo zle od žalúdka, tak doktor povedal, že by možno bolo dobré zájsť za obvodným na odber krvi. A zistiť, či to nebude listerióza.

Po 3 dňoch užívania antibiotík mám už iba nádchu. Obvodná lekárka ma poslala na PCR test, ktorý je negatívny. Povedala, že ak by to bola listerióza alebo toxoplazmóza, tak by som mala pretrvávajúce črevné problémy.

Ja som však čítala, že sa tieto choroby môžu u tehotných prejaviť ako chrípka. Aj môj gynekológ hovorí, že by som vracala a mala hnačky.

Aký je Váš názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri listerióze sú zvyčajne výraznejšie bolesti brucha a hnačky, ale v medicíne je možné všetko. Teda nemôžem Vám s určitosťou povedať, či išlo o listeriózu.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková