Môžem mať anémiu z dôvodu dlhodobého dojčenia?

Zodpovedané
11. okt 2022

Dobrý deň,

bola som na vyšetrení a z odberu krvi mi zistili, že mám anémiu.

Môže to byť z dôvodu dlhodobého dojčenia, keďže som kojila skoro 3 roky?

Mám hľadať príčinu inde?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ ste mali počas dojčenia plnohodnotnú stravu, tak z toho by nemala byť anémia. Ak však máte silnú menštruáciu, tak toto je najčastejšia príčina anémie u žien.

Dôležité je vyšetriť okrem železa transferín a feritín. Sú to parametre, ktoré nám hovoria o zásobe železa v tele. Následne je potrebné pátrať po príčinách.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková