Môže zväčšená lymfatická uzlina znamenať niečo vážne?

Zodpovedané
3. aug 2022

Dobrý deň,

asi pred troma týždňami som si nahmatal na ľavej strane krku zväčšenú (tvrdú) uzlinu.
Najskôr som tomu nevenoval pozornosť. Keď som si však všimol, že uzlina po dlhej dobe nemizne, začal som sa mierne obávať.
Z oddelenia ORL som bol poslaný na sono. Keď moja ošetrujúca lekárka videla uzlinu, bola mierne zaskočená, povedala mi však, že to snáď nič vážne nie je.

Výsledok sona bol nasledovný:
l.sin 13x8 mám - bez hilu, v CFM vaskul. Len naznač.
Záver:
Nesusp. V.s. Reaktívne LU submandibul, bilat. + retroartikul. l. sin.

Niekde som sa dočítal, že pokiaľ je uzlina bez hílu, jedná sa o malígnu uzlinu. Od doktorky som dostal informáciu, že ak sa niečo zhorší, mám sa ukázať, že to môže byt hocičo.

Môže zväčšená lymfatická uzlina znamenať niečo vážne?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa sona je uzlina zväčšená reaktívne, to znamená, že najskôr po nejakej infekcii.

Uzlinu je však potrebné sledovať, a ak by sa zväčšovala, tak bude potrebné zopakovať sono a ďalej postupovať podľa výsledku. Zatiaľ nejde o nič vážne.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková