Môže žlčník spôsobovať bolesť v pravej časti pod rebrami?

Zodpovedané
6. sep 2022

Dobrý deň,

už asi týždeň pociťujem bolesť v pravej časti pod rebrami. Najhoršie to je, keď si ľahnem. Ak sa však otočím na ľavú stranu, bolesti ustúpia.

Absolvovala som pečeňové testy a sú v poriadku. Mám podozrenie, že by tie bolesti mohli súvisieť aj so žlčníkom.

Čo to môže byť?

Viem zistiť, či z odberu krvi na pečeňové testy kontrolovali aj žlčník, alebo musím ísť na ďalší odber?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by bol problém so žlčníkom, tak by sa to zobrazilo aj na pečeňových testoch, avšak na vylúčenie problému so žlčníkom je potrebné doplniť sono brucha. Ak bude sonografia brucha negatívna, tak najskôr pôjde o problém s chrbticou.
Pri problémoch so žlčníkom sa bolesti zhoršujú zvyčajne po jedle, nie je prítomná úľavová poloha, bolesti môžu vyžarovať dozadu do chrbtice. Nie je potrebné ísť na ďalší odber.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková