Môže za manželove bolesti yersínia a toxoplazmóza?

Zodpovedané
12. mar 2023

Dobrý deň,

manžel má niekoľko rokov obojstranné bolesti ramien, predtým kolien, momentálne lakťov. Bol vyšetrený neurológom aj ortopédom, ale nestanovili mu žiadnu konkrétnu diagnózu. Z krvi má pozitívne IgG protilátky na baktériu yersínia a toxoplazmózu.

Je možné, že by to mohol byť dôvod jeho dlhoročných bolestí?

Ako sa môže týchto bolestí zbaviť?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ boli ortopedické a neurologické vyšetrenia v poriadku, tak je potrebné ešte doplniť reumatologické vyšetrenie, následne sa reumatológ vyjadrí či môže ísť o súvislosť s uvedenými ochoreniami.

Pri yersínii sú ťažkosti s kĺbami zvyčajne pri aktívnom ochorení, IgG znamená to, že ochorenie je prekonané.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková