Môže sa zápal močových ciest vyliečiť bez antibiotík?

Zodpovedané
29. nov 2022

Dobrý deň,

minulý týždeň v utorok v noci som začala pociťovať prvé príznaky začínajúceho zápalu močových ciest - jemné pálenie po močení. V stredu ráno pálenie trochu zosilnelo. Začala som hneď užívať Urinal Akut Forte a urologické čaje. Pila som niekoľko šálok za deň. Pálenie počas dňa úplne prestalo a takto to bolo až do soboty.

Pálenie a nepríjemné pocity som pociťovala len pár hodín ráno. Spravila som si domáci test Veroval. Vyšli mi pozitívne iba dusitany, ostatné parametre boli negatívne. Od nedele sa cítim dobre, pálenie prestalo. Spravila som si ďalší test, dusitany boli už negatívne. Ide už o môj druhý takýto zápal, prvý som prekonala pred 3 rokmi a liečila som sa antibiotikami. Počula som, že sa zvykne zápal vrátiť, ak sa liečba zanedbá, alebo poriadne nevylieči. V decembri ideme na dovolenku a bola by som nerada, ak by sa mi to vrátilo.

Myslíte, že sa mi tentoraz podarilo vyliečiť bez ATB?

Mám si dať skontrolovať moč u lekára, aby som mala istotu, že v ňom nie sú nejaké baktérie?

Čo odporúčate ako prevenciu počas dovolenky?

Mám denne užívať Urinal alebo niečo iné?

Ďakujem

Dobrý deň,

je vhodné dať si skontrolovať moč u Vášho lekára. Ak je v moči prítomná infekcia, tak bude potrebné užívať antibiotickú liečbu.

Preventívne môžete užívať Blokurimu alebo Femannose.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková