Môže sa takto prejaviť alergia?

Zodpovedané
1. okt 2018

Dobrý deň prajem,

v prvom rade ďakujem za Váš čas a ochotu reagovať na moju otázku.

Pred približne dvomi týždňami som si všimla, že ma svrbí podnebie v ústach a začala som kýchať. Tieto ťažkosti pomaly ustupujú, avšak asi pred tromi dňami som začala mať suchý kašel.Nebýva to často, asi trikrát za deň. Akonáhle však zakašlem, mám pocit svrbenia v ušiach (vo vnútri).

Myslíte, že by mohlo ísť o prejav alergie, prípadne čo môže toto spôsobovať?
Nemám potvrdenú alergiu na nič - prvýkrát cítim niečo podobné.

Ďakujem Vám veľmi pekne.

Dobrý deň,

alergia je neprimeraná obranná reakcia nášho imunitného systému na rôzne podnety z nášho okolia. Alergie majú rôzne formy – alergia na potraviny, lieky, jed, inhalačná alergia. Alergie sa môžu prejaviť počas celého života.

Pri pocite svrbenia v ušiach je vhodné odborné vyšetrenie otorinolaryngológom (krčným lekárom), ktorý zhodnotí kožu vonkajšieho zvukovodu, prítomnosť ušného mazu, vzhľad blany bubienka. Svrbenie uší môže spôsobiť zápal, ekzém, ušný maz alebo alergická reakcia.
Svrbenie, kýchanie a kašeľ sú prejavy alergickej reakcie.

Pri diagnostike alergie je dôležitá anamnéza od pacienta, či pacient nezaradil novú potravinu do jedálnička, alebo sa v práci vyskytujú nové chemické, iritačné látky atď. Prvým liekom voľby pri alergii sú antihistaminiká, ak po týchto liekoch ustúpia alergické prejavy, vieme, že za uvedenými ťažkosťami bude najpravdepodobnejšie alergia. Vždy je však nutné komplexné vyšetrenie u praktického lekára a následne alergológa.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková