Môže odstránenie znamienka vyvolať ochorenie?

Zodpovedané
21. feb 2019

Dobrý deň,

mám marerské znamienko na hornej časti hrudníka, ktoré je viditeľné v každom tričku. Musela by som nosiť rolák alebo šatku, aby som ho zakryla. Doteraz mi nevadilo. Teraz mám malého syna a ten si zvykol od úplneho malička mi do toho znamienka rýpať prstom. Už mi ho niekolkokrát rozškriabal do krvi. Skúšala som už nosiť šatku, aj prelepiť leukoplastom. Ide o to, že v rodine sa vyskytla rakovina, aj keď nie kože a ja sa odstránenia bojím.

Môže odstránenie znamienka vyvolať ochorenie?

Radíte mi ho odstrániť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

každé znamienko, ktoré je nadmerne dráždené, by sa malo chirurgicky odstrániť, aby sa predišlo jeho zvrhnutiu na nádorové ochorenie.

Nadmerné dlhodobé mechanické dráždenie znamienka môže vyvolať zmeny na úrovni buniek, ktoré sa v budúcnosti môžu zvrhnúť na nádorové bunky.

Každé znamienko sa po vybratí posiela na histologické vyšetrenie, aby bola 100% istota, že v danom znamienku sa nenachádzajú žiadne podozrivé bunky.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková