Môže nočné štikútanie súvisieť so začínajúcim spánkovým apnoe?

Zodpovedané
23. nov 2020

Dobrý večer,

posledné 2 roky, raz za čas (cca 2 až 3x do mesiaca) sa v noci zobudím nato, že štikútam. Napijem sa pohára vody a štikútanie prejde. Po zobudení celý deň mám v nepravidelných intervaloch štikútku - niekedy kratšiu, inokedy dlhšiu. Od malička mám problém so štikútkou, ktorá ráno začala a opakovala sa v rôznych časových intervaloch celý deň (samozrejme netrvala non-stop, ale bola s prestávkami).

Počas pľúcneho vyšetrenia som absolvovala vyšetrenie - pulzoximetria - absolvované bolo v domácom prostredí počas noci. Výsledkom vyšetrenia sa zistilo, že vraj som mala počas noci 2 veľmi krátke pauzy v dýchaní (píšem ževraj kvôli tomu, že lekár mi odmietol vydať správu z tohto vyšetrenia, ani do správy pre ošetrujúceho lekára nezapísal výsledok tohto vyšetrenia). Čiže len ústne mi oznámil, že mám začínajúce spánkové apnoe, domáci test treba opakovať po 12 mesiacoch, a ak opäť budú tieto krátke pauzy v dýchaní, tak treba ísť na vyšetrenie do spánkového centra. Kontrolné vyšetrenie nočným pulzoximetriom som mala absolvovať teraz na jeseň, avšak kvôli Covid-19 je odložené na neurčito.

Môže nočné štikútanie súvisieť so začínajúcim spánkovým apnoe?

Alebo je nočná štikútka bezvýznamná a nepredstavuje žiaden vážny zdravotný problém?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie som pneumológ, ale nemyslím si, že nočné štikútanie má súvis so spánkovým apnoe.

Ak trpíte štikútaním od mala, tak nemyslím si, že ide o závažný zdravotný problém.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková