Môže ísť o svalové preťaženie?

Zodpovedané
6. feb 2019

Dobrý deň,

už dlhší čas má trápi zvláštny pocit v oblasti pravého rebra. Mám pocit, ako keby mi tam na jednom konkrétnom mieste niečo zavadzialo a bránilo sa poriadne ohnúť. Na dotyk mám zakončenie pravého rebrá citlivé a bolestivé ako modrina. Niekedy sú dni, kedy necítim bolesť. Okrem spomenutého pocitu tlaku, bolesť sa občas zhoršuje. Nezaznamenala som žiadnu vystúpenu hrču alebo priesilok. Mávam aj bolesti chrbta, v dolnej časti krížov a boku na pravej strane. Mám malú dcérku, ktorú nosím založenú na ľavom boku a často ju dvíham.

Môže byt tento problém spôsobený svalovým preťažením?

Patrí tento problém do rúk odborného lekára, alebo mám vyhľadať fyzioterapeuta?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pri namáhaní chrbtice a pri nedostatočne vybudovaných svaloch chrbta často vznikajú problémy s chrbticou. Ťažkosti s hrudnou chrbticou sa často prenášajú dopredu k rebrám. Pozdĺž rebier prechádzajú tzv. interkostálne (medzirebrové nervy) a pri preťažení hrudnej chrbtice a hrudného koša môžu byť tieto nervy dráždené stuhnutým svalom alebo zápalom v okolí.

V úvode sú pri silnej bolesti vhodné lieky, ktoré tlmia bolesť a bojujú proti zápalu (napr. Ibalgin, Brufen, Aulin, Flector a iné).

Najdôležitejšie je však cvičenie pod dohľadom skúseného fyzioterapeuta. Ak budú ťažkosti pretrvávať dlhodobo, je vhodné vyšetrenie u ortopéda.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková