Môže ísť o parazity a nie o intoleranciu?

Zodpovedané
20. aug 2022

Dobrý deň,

už dlhší čas sa pasujem s intoleranciami, ktoré mi boli zistené v apríli tohto roku. Pomaly si zaraďujem lepok a ďalšie veci, nakoľko mi vyšla intolerancia na asi sedem alergénov a komplet všetky obilniny a lepok. Testovaná som bola u mojej alergologičky, ktorá sa vyjadrila iba v tom zmysle, že mám dodržiavať stravu bez alergénov a bude to v poriadku.

Od apríla som schudla asi 4 kg, no vždy som mala okolo 52 - 55 kg a nechcem, aby to klesalo ďalej. Našla som si nového lekára, ktorý mi urobil celkový krvný obraz aj na hodnoty IgG, IgA, IgE, atď. Prvé dve hodnoty boli v norme, čo mi ale nevychádza, keďže igG znamená intolerancie, ktorých som podľa testov mala neúrekom a zrazu mi to vyšlo úplne v poriadku, bez zvýšenia. Ale igE mi vyšlo veľmi vysoko nad priemer, takmer 2000, pričom myslím, že normálna hodnota je okolo 200. Môj lekár sa vyjadril, že to môžu byt parazity, alebo silná alergia, nie však intolerancia.

Budem teda testovaná na parazity.

Ako to prebieha, čo ma čaká?

Dočítala som sa, že tie parazity sa veľmi ťažko dajú odhaliť, niekedy sa vzorky musia doniesť opakovane.

Myslíte si, že v mojom prípade môže ísť o parazity, ak teda hodnota igG bola v norme?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ máte celkove IgG v norme, tak to neznamená, že IgG pri intoleranciách nemôže byť zvýšené.

Ťažko sa to vysvetľuje, imunológia je veľmi náročná na pochopenie. IgE nasjkôr svedčí o alergii alebo o prítomnosti parazitov, kedy je naozaj potrebné odber opakovať, pretože záchyt parazitov je skutočne náročný. Príčinu zvýšeného IgE by mal riešiť alergológ.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková