Môže ísť maminka po ožiaroch na operáciu trombózy?

Zodpovedané
25. sep 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom nášho problému. Mojej mame našli na konečníku zhubný nádor vo veľkosti 5 - 6 cm. Má za sebou 13 ožarovaní a berie chemoterapiu v tabletkách.

Ešte ju čaká 14 ožarovaní. Po 10. ožarovaní jej noha opuchla a bola na sone. Povedali jej, že má trombózu. Ožarovanie to na chvíľu zastavilo. Liečba trombózy trvá tri mesiace.

Už sme sa tešili, že ešte pár týždňov a bude z nemocnice doma. Všetky vyšetrenia má za sebou a teraz toto.

Môže ísť na operáciu po ožiaroch?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

trombóza sa u pacientov s onkologickým ochorením objavuje pomerne často. Ide o komplikáciu, ktorá sa dá liečiť.

Ožiare pri nádore konečníka sa indikujú preto, aby došlo k zmenšeniu nádoru a tým sa aj uľahčí samotná operácia.

Myslím si, že Vaša maminka môže ísť na operáciu, dôležité je však to, aby už nebola prítomná trombóza, pretože by mohlo dôjsť k ďalším komplikáciám počas zákroku, napr. pľúcna embólia.

(Pozn. k operácii sa musí vyjadriť vždy chirurg, toto je môj názor).

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková