Môže farba stolice súvisieť so stravou, ktorú som jedla?

Zodpovedané
28. nov 2022

Dobrý deň,

mám 21 rokov a dlhodobo ma trápia zápchy. Na veľkú potrebu chodím každý deň, ale len s veľkou námahou sa mi podarí vytlačiť malé bobky. Na stolici vidím, že je doslova suchá a tvrdá. Potom sa mi ako keby uzavrie otvor a ďalej nejde nič, ale nutkanie na stolicu pociťujem vkuse. Je to veľmi nepríjemné.

Lekár mi poradil kúpiť si na začiatok nejaké preháňadlo a hneď po prehnaní nasadiť probiotiká, zmeniť stravu, veľa piť. Tak som si teda kúpila Fenolax, užila som 1 tabletku dnes okolo 13.00, teraz mám už ale dosť silné hnačky. Problémom však je, že hnačka je sfarbená do červeno-bordova. Ráno som raňajkovala salámu a na obed cviklu. Po utretí som na papieri krv nebadala, len v záchodovej mise. Mám stres, že by to mohla byť rakovina.

Môže farba stolice súvisieť so stravou, ktorú som jedla?

Ďakujem

Dobrý deň,

zmenená farba Vašej stolice bola určite spôsobená zjedením cvikle. Cvikla zafarbí stolicu do bordova.

Skúste si kúpiť Psyllium a každé ráno zapiť dve lyžičky Psyllia vlažnou vodou. Nemyslím si, že ide o rakovinu.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková