Môže byť žltá stolica znakom helicobaktera?

Zodpovedané
5. sep 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Mám tvrdšiu stolicu. Keď sa utriem, tak na papieri je stále žlté.

Keď som si brala vzorku stolice na helicobaktera, v skutočnosti bola stolica hnedá. Nie úplne tmavohnedá, ale bola hnedá. Nie žltá. Helicobakter mám potvrdený. Mám strach z rakoviny pankreasu.

Môže byť žltá stolica znakom helicobaktera?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

žltá stolica býva zvyčajne pri zablokovaných žlčových cestách, pri nedostatočnom vstrebávaní tukov, pri nedostatočnej tvorbe pankreatických enzýmov.

Najčastejšie je zmena podmienená jedlom, teda ak prijímame v strave viac mrkvy alebo pijeme žlté nápoje, tak aj stolica bude žltej farby.

Helikobakter by nemal zmeniť farbu stolice nažlto.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková