Môže baktéria Klebsiella v hrdle spôsobiť infekciu ucha?

Zodpovedané
12. nov 2018

Dobrý deň.

V piatok som bola na ORL. V pravom uchu mám začiatočný zápal a doktorka mi dala Uniflox 2x denne po 5 kvapiek, ktorý mám brať 10 dní. Poradili mi, aby som mala v uchu stále vatu.
Ak však takto vatu mám, pociťujem v uchu pálenie. Ak vatu nemám, je to lepšie. Stále však pociťujem svrbenie a pálenie.

Chcela som sa Vás opýtať, či si myslíte, že by s tým mohlo mať súvis, že mám v hrdle a v nose baktériu klebsiellu a beriem na to atb Ciprolon.
ORL doktorka mi povedala, že ak to neprejde mám ísť k svojmu obvodnému lekárovi.

Ďakujem za radu.

Dobrý deň,
Klebsiella pneumoniae sa zaraďuje medzi gramnegatívne baktérie. Účinnou látkou antibiotík Ciprolonu je ciprofloxacín, ktorý je učinný proti gramnegatívnym baktériám, takisto ako aj Uniflox. Ak sa táto baktéria nachádza v hrdle aj v nose, tak sa môže nachádzať aj v uchu. Antibitoická liečba je teda indikovaná správne.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková