Mohla som chytiť pohlavnú chorobu od partnera, ktorý nemal 2 roky sex?

Zodpovedané
19. aug 2019

Dobrý deň,

prekonala som zápal močových ciest. Lekár tvrdí, že treba preliečiť aj partnera. Môj partner sa však bojí urologického vyšetrenia.

Je podľa Vás nutné urologické vyšetrenie?

Je šanca, že má nejakú sexuálnu chorobu, alebo baktériu, aj keď 2 roky nemal partnerku a nemal žiadny zdravotný problém?

V novembri 2018 mi pri preventívnej prehliadke bola zistená ureaplazma. Nemala som zdravotné problémy a v tom čase som nemala partnera a ani styk. Bol mi nasadený Doxyhexal. Bolo mi povedané, že kontrolu netreba. Vraj liek určite zaberie.

Je možné, že sa po čase u mňa pri zápale močových ciest objavila ureplazma, ktorú by môj partner mohol odo mňa chytiť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ureaplazmové infekcie patria medzi pohlavné choroby, a preto je vždy nutné preliečiť obidvoch partnerov.

Tieto infekcie sú často skryté a ani jeden z partnerov nemusí mať výrazné klinické prejavy. Ak sa však potvrdí diagnóza, tak antibiotická liečba je potrebná.

A jednou z možností je ak to, že Váš partner mal neliečenú infekciu a takto ste sa nakazili. Ide o veľmi často sa vyskytujúcu infekciu, ktorá sa lieči antibiotikami, napr. Doxyhexal, ktorý je účinný pred touto baktériou.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková