Mám sa ako tehotná obávať ovčích kiahní, keď som ich v detstve prekonala?

Zodpovedané
13. mar 2023

Dobrý deň,

dnes som zistila, že synovec, s ktorým sme celkom často v kontakte, má v škôlke kiahne, on ešte nie. Som v 27.týždni tehotenstva, ako malá som ovčie kiahne prekonala veľmi slabo, a tak som si bola dať urobiť test na protilátky. IgG mi vyšlo slabo pozitívne, IgM negatívne. Sestrička mi to len cez telefón narýchlo vysvetlila, a dodala, že sa mám dať očkovať. Pokiaľ viem, v tehotenstve sa očkovať nesmie. Bojím sa aj, aby sa nenakazil môj 2,5-ročný syn, chodíme často do kolektívu.

Mám nejaké aspoň slabé protilátky?

Je možnosť očkovania počas tehotenstva?

Ďakujem

Dobrý deň,

gravidné ženy sa nemajú očkovať proti ovčím kiahňam. IgG máte pozitívne, teda by ste mali mať protilátky.

Syna môžete dať zaočkovať, ak by aj dostal kiahne, tak priebeh by bol mierny.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková