Mám právo na čiastočný dôchodok, keď som pred 10 rokmi mala rakovinu prsníka?

Zodpovedané
17. mar 2022

Dobrý deň,

prešlo 10 rokov, čo som prekonala rakovinu prsníka v 3. štádiu. Liečila som sa v zahraničí a tam som nemala žiadne právo na invalidný dôchodok. Vrátila som sa na Slovensko a už tu žijem 5 rokov. Nikdy som nepoberala plný a ani čiastočný dôchodok. Brala som aj chemoterapiu, ožiare a prišla o celý prsník. Potom 3 plastické operácie.

Veľa lekárov mi povedalo, že prečo si nevybavím čiastočný dôchodok, že na to mám právo. Vraj to bol zásah do tela a prešla som ťažkou liečbou.

Mám právo na čiastočný dôchodok, aj keď prešlo už 10 rokov?

Ďakujem

Dobrý deň,

pacienti s onkologickým ochorením majú nárok na plny invalidný dôchodok. Títo pacienti chodia pravidelne na prehodnotenie na sociálnu poisťovňu a ak sa zdravotný stav zlepšuje, tak postupne sa znižuje percento invalidity.

U nás sa dá vyplatiť spätne invalidný dôchodok 3 roky dozadu. Ak ste ešte v dispenzári onkológa, tak si myslím, že si môžete podať žiadosť a následne počkáte na rozhodnutie.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková