Mám navštíviť lekára kvôli zväčšenej uzline na krku?

Zodpovedané
15. nov 2022

Dobrý deň,

na krku z boku, teda viac vzadu mám už vyše mesiaca zväčšenú uzlinu. Zväčšila sa pri zápale hrtana. Odvtedy si kontrolujem hmatom obe strany a včera som si všimla, že mám zdurenú uzlinu aj na druhej strane. Nemám však žiadny badateľný zápal.

Keď som bola za lekárom ohľadom tej prvej, tak povedal, že to je po zápale bežné. Vraj môže zostať zdurená, alebo sa môže neskôr aj zmenšiť. A vzadu na krku sú vraj uzliny skôr hmatateľnejšie ako vpredu.

Mám navštíviť lekára aj kvôli tejto druhej zväčšenej uzline?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ sa lymfatická uzlina nezväčšuje, tak nemyslím si, že je potrebná návšteva lekára.

Zväčšená uzlina po zápale môže pretrvávať aj niekoľko mesiacov. Uzlina by sa mala spontánne zmenšiť sama.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková