Mám nárok aspoň na polovičný invalidný dôchodok?

Zodpovedané
16. aug 2022

Dobrý deň,

môžem požiadať o invalidný dôchodok, resp. aspoň polovičný?

Ako polročnej mi zlyhala jedna oblička a absolvovala som plastiku močového mechúra. Tri operácie som podstúpila ako polročná.
Mávam časté zápaly močových ciest a zlé močové testy.

Z cytológie u gynekológa mi navyše zistili stupeň HSIL na krčku maternice.

Kvôli bolestiam chrbtice nemôžem spávať, bola som aj na vyšetrení u neurológa a kvôli nespavosti u psychiatra, žiaľ lieky mi nezaberajú.

Ďakujem

Dobrý deň,

pri posudzovaní invalidného dôchodku nejde o počet diagnóz, ale závažnosť ochorenia, teda, napr.:

Ak máte funkčnú iba jednu obličku, tak nárok na invaliditu vzniká vtedy, ak je aj zdravá oblička poškodená a má zníženú funkciu.

Pri bolestiach chrbtice vzniká nárok na invaliditu, ak je prítomné viac etážové poškodenie medzistavcových platničiek v určitom rozsahu.

Teda nedá sa jednoznačne povedať či máte nárok na invalidný dôchodok, nárok na podanie si žiadosti má každý z nás.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková