Mám na chodidle tukový útvar?

Zodpovedané
7. dec 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Pri chôdzi, resp. pri vyvíjaní tlaku na chodidlo sa mi akoby “vyduje” uvedený “útvar”. Nebolí ma, je ľahko stlačiteľný, v podstate nemá ani tvar.

Ide o tukový útvar alebo iné tkanivo?

Pri chôdzi mám aj akoby guľôčky na chodidle.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

takto na základe fotografie sa nedá presne posúdiť o čo ide.

Tukový útvar, tzv. lipóm je na dotyk mäkký, nebolestivý. Ak sa útvar objaví pri chôdzi, tak môže ísť aj o ganglion. Je to cysta, ktorá vzniká v blízkosti úponu šliach.

V obidvoch prípadoch ide o nezávažný nález. Na presnú diagnostiku je potrebné vyšetrenie u ortopéda.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková